اتولوژی چیست؟

اتولوژی چیست؟

اتولوژی، شاخه علم پزشکی مربوط به مشکلات سلامتی گوش ها می باشد. گوش ها، وظیفه شنیدن صدا ها را بر عهده دارد و در صورت بروز مشکل در سلامت آن ها، توانایی و عملکرد فرد در زندگی می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

اتولوژی به بررسی و درمان بیماری های گوش می پردازد. برخی از افراد تصور دارند که اتولوژی و اتوپلاستی یک چیز است. اما اتولوژی علم مربوط به سلامت گوش و بیماری های آن است، در صورتی که اتوپلاستی مربوط به زیبایی گوش ها می باشد.

جهت خرید تجهیزات اتولوژی کلیک کنید.

 

بیماری های گوش

بیماری های مختلفی در گوش ها ممکن است به وجود بیاید. این بیماری ها توان شنوایی فرد را می تواند تحت تاثیر قرار دهد.

بیماری های گوش باید شناسایی و تحت درمان قرار گیرند. عدم شناسایی بیماری های گوش، می تواند موجب پیشرفت آن ها شده و سلامتی شنوایی فرد در خطر بزرگتری قرار گیرد.

همواره توصیه می شود در صورت مشاهده مشکلات مختلف در گوش ها، به فلوشیب اتولوژی مراجعه نمود.

 

 

انواع شایع بیماری های گوش

برخی از بیماری های گوش شیوع بیشتری در مقایسه با سایر آن ها دارند. بیماری منیر، بیماری گوش شناگر، اوتیت یا عفونت های گوش میانی و ماستوئیدیت از جمله انواع شایع بیماری های گوش می باشند.

 

بررسی بیماری منیر

یکی از انواع شایع بیماری های گوش در علم اتولوژی، بیماری منیر می باشد. بیماری منیر گوش داخلی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و عارضه های مختلفی را به وجود می آورد. از جمله عارضه های این بیماری می توان به ضعف در شنوایی فرد و سرگیجه را عنوان نمود.

بیماری منیر، روی بخشی از گوش اثر می گذارد که آن بخش پردازش سیگنال های صوتی به مغز را انجام می دهد. همچنین این بخش موجب حفظ تعادل نیز می گردد. به همین جهت است که بیماری منیر می تواند مشکلات مختلفی را در پی داشته باشد.

از جمله علائم این بیماری، سرگیجه های متداوم، کم شدن شنوایی (شدت این عارضه در افراد مختلف متفاوت است)، تعریق بیش از حد، تپش قلب و وزوز گوش می باشد.

 

بررسی بیماری گوش شناگر از جمله بیماری های اتولوژی

یکی دیگر از بیماری های گوش، بیماری گوش شناگر می باشد. این بیماری با ملتهب شدن کانال گوش نمایان می شود. به طور خلاصه، گوش شناگر بر اثر جمع شدن رطوبت در کانال گوش به وجود می آید.

این بیماری در شدت های مختلفی افراد را درگیر می کند. در افرادی که شدت این بیماری کم است، صرفا احساس ناراحتی در گوش به وجود می آید، ولی اگر این بیماری در شدت بالایی باشد، می توان موجب عفونت گوش و همچنین کم شدن قدرت شنوایی گردد.

از جمله علائم بیماری گوش شناگر می توان به داشتن حس خارش در گوش ها، قرمزی بخش داخلی گوش، جرم های موجود در گوش که شفاف و بی بو هستند، اشاره کرد.

 

بررسی بیماری اوتیت گوش

بیماری اوتیت گوش، از جمله دیگر بیماری های گوش است که عموم مردم آن را با عفونت گوش میانی می شناسند. این بیماری موجب بروز اختلال در شنوایی فرد می شود. روند اختلال در شنوایی بر اساس اوتیت، به موجب توان نامناسب پرده گوش و سایر اعضای دخیل در انتقال صدا ها به عصب شنوایی می باشد.

بیماری اوتیت گوش عموما با تجویز آنتی بیوتیک ها توسط متخصص اتولوژی انجام می شود.

علائم این بیماری، با عفونت نمایان می شود. شدت این عفونت بسته به شدت بیماری متفاوت می باشد.

 

بررسی بیماری اوتیت گوش

 

بررسی بیماری ماستوئیدیت از دیگر بیماری های شایع اتولوژی

 

یکی دیگر از بیماری های که از جمله بیماری های شایع در گوش ها می باشد، بیماری ماستوئیدیت است. ماستوئیدیت، عفونت باکتریایی بوده که در استخوان قرار گرفته در پشت گوش واقع شده است. در صورت تشخیص بیماری ماستوئیدیت، پروسه درمانی باید در اسرع وقت آغاز شده و در صورت عدم شروع درمان، عواقب ناخوشایندی می تواند برای فرد به وجود آورد.

لازم به ذکر است که این عفونت ابتدا در استخوان واقع در پشت گوش به وجود می آید. اما در صورت عدم درمان، عفونت به استخوان های کناری نیز منتقل می گردد.

از جمله علائم بیماری ماستوئیدیت، متورم شدن پشت گوش، کم شدن قدرت شنوایی و وجود بیش از حد جرم در کانال گوش می باشد.

دیجی جراح عرضه کننده تجهیزات اتولوژی

جهت خرید انواع ابزار جراحی، نظیر ابزار جراحی زنان و زایمان، ست های جراحی ارتوپدی، رانژور جراحی و …، می توانید به فروشگاه آنلاین دیجی جراح مراجعه نمایید.

رسانه های همکار
استفاده از مطالب دیجی جراح پلاس برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی جراح پلاس و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت امین تجارت آریان (فروشگاه آنلاین دیجی‌جراح) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
×