اپیدورال و کاربرد آن

اپیدورال و کاربرد آن

آیا می دانید اپیدورال چیست؟ آیا می دانید کاربرد آن چیست؟ اپیدورال یک نوع درمان برای درد ها شناخته شده است که برای درمان آنها از این دارو که تزریقی می باشد استفاده می کنند. اگر میخواهید بیشتر درباره این دارو و کاربرد آن بدانید با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

اپیدورال چیست؟

فضای اپیدورال به فضای بیرونی لایه نخاعی گفته میشود که خون رسانی و تعویض مایعات اکثرا از طریق این قسمت انجام می شود. تزریق اپیدورال که یک نوع درمان نوین است برای درمان درد هایی که با دارو درمان نشده اند انجام می شود تا درد و سوزش  بدن را کم کند تا فرد بتواند کارهای روزمره خود را انجام دهد. اپیدورال به نزدیک ترین قسمت نخاع تزریق می شود. اپیدورال برای دردهای ناحیه گردن، پا و کمر استفاده می شود و نیازی به مراقبت ندارد و درد را در کمترین زمان بهبود می دهد و این بهبودی می تواند از چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد. انجام تزریق اپیدورال باید حتما تحت نظر متخصص و یا در بیمارستان انجام بشود.

اپیدورال چیست؟

 

کاربرد تزریق اپیدورال چیست؟

تزریق اپیدورال یک نوع درمان برای درد هایی است که با کمک فیزیوتراپی و استفاده دارو انجام می شود و به هیچ گونه جراحی نیاز ندارد. تزریق اپیدورال برای بیمارانی که مشکلات:

بیماری تخریبی دیسک: فرسودگی دیسک که به خاطر پارگی لایه خارجی دیسک اتفاق می افتاد و باعث رشد غیر طبیعی استخوان های دیسک می شود.

سیاتیک: سیاتیک که درد وحشتناک نیز دارد به خاطر التهاب عصب سیاتیک به وجود می آید که درد آن به پشت پا و باسن انتقال می شود.

فتق دیسک: در دیسک یک نوع ماده ژله ای وجود دارد که اگر این ماده ای ژله ای از دیواره دیسک خارج شود و با نخاع برخود کند باعث درد  و ورم شدید می شود

درد ریشه عصب: وقتی بر روی اعصاب طناب نخاعی فشار وارد شود باعث درد در، ران، ساق پا، کمر، مچ پا، باسن، می شود.

بیرون زدگی دیسک: بیرون زدن دیسک در سنین بالای ۳۰ سال تا سن ۴۰ سال اتفاق می افتاد. این عارضه بر اثر فشاری که مهره ستون فقرات به دیسک وارد می کند به وجود می آید و باعث بیرون زدن دیسک می شود.

زایمان طبیعی: در بی حسی موضعی در زایمان طبیعی هم از اپیدورال استفاد می شود.

 

مقالات مرتبط: زایمان طبیعی چه مزیت ها و معایبی دارد؟

 

چند روش تزریق اپیدورال:

تزریق اپیدورال می تواند چند نوع از درد های بدن را آرام کند چون این دارو را مستقیما به محل دردناک بدن و نزدیک اعصاب نخاع تزریق می کنند‌. پزشک می تواند برای درمان دردهایی که با تزریق پیدورال درمان می شوند، به یکی از این روش ها انجام دهد. که این روش ها عبارتند از:

روش کودال: این روش آسان ترین روش برای تزریق اپیدورال است ولی کمتر اثرگزای دارد چون مستقیما سمت اعصاب تزریق نمی شود به همین منظور برای درد های کمتر استفاده می کنند.

روش ترانس فورمینال: در این روش  دارو در ناحیه اپیدورال دقیق نزدیک عصب تزریق می کنند. می شود به همین دلیل به دقت زیادی لازم است.

روش اینتر لامینا: در این روش دقت بالای لازم نیست چون محلول تزریق شده در نزدیکی  عصب نخایی نیست و در جناح اپیدورال می تواند آزادانه پخش شود.

 

چند روش تزریق اپیدورال:

 

 

چه افرادی نمی توانند از تزریق این دارو استفاده کنند؟

بعضی از افراد نمی توانند از این روش درمانی استفاده کنند. که عبارتند از:

  • کسانی که مشکلات و نارسایی قلبی دارند
  • افرادی که پوکی استخوان دارند.
  • افرادی که دیابت دارند.
  • افرادی که سرطان دارند.

 

تزریق اپیدورال چقدر اثر دارد؟

به طور کلی تزریق این دارو نتایج خوبی داشته است. در 90•/• از کسانی که این تزریق را انجام داده اند دردشان تسکین یافته است.

 

عوارض تزریق این دارو:

در کل هر درمان و یا جراحی عوارض خود را دارد. تزریق اپیدورال هم نیز عوارض جانبی موقتی دارد که عبارتند از:

  • غش کردن
  • حالت تهوع
  • سرگیجه
  • سر درد

این عوارض بعد از چند ساعت برطرف می شود و هیچ گونه خطری در عوارض های بالا وجود ندارد تنها عوارض هایی که خطرناک است. عبارتند از:

  • سکته
  • آسیب نخاع

البته این عوارض ها بسیار نادر است.

 

حرف آخر

حتما همه ی شما می دانید انجام تزریق اپیدورال باید حتما تحت نظر پزشک متخصص در بیمارستان یا کلینیک انجام شود ولی برای یک تزریق اپیدورال باید حتما تجهیزات بهداشتی و درمانی و ابزار جراحی  را از بهترین و معتبرترین فروشگاه های پزشکی خریداری کرد ما به شما فروشگاه دیجی جراح را پیشنهاد می دهیم فروشگاه دیجی جراح یکی از بهترین و معروف ترین فروشگاه های تجهیزات پزشکی در ایران است.

 

رسانه های همکار
استفاده از مطالب دیجی جراح پلاس برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی جراح پلاس و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت امین تجارت آریان (فروشگاه آنلاین دیجی‌جراح) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
×