ابزار جراحی قلب باز کدامند؟

ابزار جراحی قلب باز کدامند؟

قلب یکی از ارگان های حیاتی بدن است. هیچ کس نمی تواند نقش بزرگ قلب در بدن انسان را نادیده بگیرد. به همین جهت جراحی این عضو حیاتی و حساس، نیازمند ابزار جراحی دقیق و مناسب است. در واقع جراحی قلب را می توان یکی از مهم ترین شاخه های علم پزشکی عنوان کرد. قلب انسان چه به صورت مادرزادی و چه در اثر شیوه زندگی و افزایش سن، می تواند دچار مشکلات مخلتفی شود. به جهت حیاتی بودن این عضو، برای درمان مشکلات مربوط به آن باید در اسرع وقت اقدام نمود. در برخی مشکلات مربوط به قلب، نیاز به انجام عمل جراحی قلب باز است. این عمل نیازمند ابزار های دقیقی است. در ادامه به بررسی انواع ابزار جراحی قلب باز می پردازیم.

ابزار های جراحی قلب و عروق

لازم به ذکر است که عمل جراحی قلب، در انواع مختلفی انجام می شود. در واقع عمل قلب، به صورت های باز، بای پس و یا بسته انجام می گردد. نوع عمل را پزشک بر اساس شرایط بیمار و بیماری او تعیین می کند.

 

 

 

 

ابزار های جراحی قلب و عروق

 

دسته بیستوری از انواع ابزار های جراحی قلب و عروق

یکی از ابزار جراحی قلب باز، دسته بیستوری است. دسته بیستوری را با نام های نیشتر و اسکالپل نیز می شناسند. از دسته بیستوری به جهت برش استفاده می شود. دسته بیستوری در دو نوع فلزی و یک بار مصرف تولید می شود که دسته بیستوری فلزی، از جنس برنج و کربن می باشد و به همین جهت زنگ نمی زند.

دسته بیستوری با توجه به کاربرد، در انواع اندازه های مختلف تولید می شود. اما شماره های 3، 4 و 7 این دسته، در جراحی قلب مورد استفاده قرار می گیرد.

معرفی پنست

دیگر ابزار جراحی که در جراحی قلب و عروق کاربرد دارد، پنست است. کاربری پنست جراحی در واقع گرفتن رگ ها، پوست و بافت های مختلف بدن در دست است. طراحی پنست به گونه ای است که دسته ای بلند داشته و همچنین دهانه اش در انواع متغیری می باشد.

پنست ها انواع مختلفی دارند. قیمت پنس جراحی نیز با توجه به متریال، برند و نوع متفاوت است.

انواع پنست مورد استفاده در ابزار جراحی قلب عبارتند از: پنست شانگیر بکهاوس، پنست اسپونج فورستر – بالنجر 25 سانتی متر کرو، پنست آلیس 15 سانتیمتر چهار در پنج دندانه دار، پنست وایر 16 سانتیمتری، پنست آتروماتیک 16 سانتیمتری، پنست نایژه کرافورد 25 سانتیمتری کرو، پنست آتروماتیک بک زاویه دار 17 سانتی، بباک 20 سانتیمتری و رایت انگل 18 سانتیمتری.

سرساکشن دیگر ابزار جراحی قلب باز

در عمل جراحی قلب و عروق، محل برش ایجاد شده با مایعات و خونابه پر می شود. سرساکشن نیز به منظور جمع آوری این مایعات و خونابه ها مورد استفاده قرار می گیرد. سرساکشن انواع مختلفی دارد. انواع سرساکشن شامل سرساکشن منحنی، کوتاه یا بلند و همچین انواع فلزی و یکبار مصرف می باشد.

سرساکشن مورد استفاده در جراحی عروق، سایز ها 17 و 27 سانتیمتری و همچنین مدل های یانکوئر و فرایزر 12 می باشد.

ابزار جراحی پنست

پنست ها در واقع نوعی از فروسپس هستند که قفل ضامن ندارند. از پنست به جهت گرفتن بافت در جراحی استفاده می شود. پنست در تجهیزات جراحی قلب قرار دارد و انواع مورد استفاده از آن در این جراحی ها، پنست بافت استاندارد 14.5 سانت مستقیم، پنست دندانه دار 2 در 1، پنست بافت پاتس – اسمیت 25 سانت مستقیم، پنست پاتس – اسمیت با فک تنگستن کارباید 25 سنتی مستقیم و پنست بی دندانه 16 سانتی می باشد.

قیچی جراحی

قیچی در واقع ابزاری است که بسیاری از جراحی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در جراحی قلب باز نیز مورد استفاده قرار می گیرد. قیچی انواع مختلفی دارد و قیمت قیچی جراحی نیز متناسب با جنس و نوع آن می باشد.

 

معرفی هموستات

دیگر ابزار جراحی قلب باز، هموستات است. هموستات به کنترل و توقف جریان خونریزی در جراحی کمک می کند.

معرفی سوزنگیر

بخیه بدن، نیاز به ابزار های دقیق و مناسبی دارد که عمل بخیه در بهترین نحو ممکن انجام شود. سوزنگیر نیز وسیله ای است که از آن در جهت گرفتن سوزن هنگام بخیه استفاده می شود.

معرفی اکارتور

دیگر ابزار جراحی قلب باز، اکارتور است که از آن برای تامین دید مناسب جراح استفاده می شود.

دیگر  ابزار جراحی قلب باز

کلمپ، بولداگ، لوله ساکشن، دیلاتور، اسپونچ، اکسیژناتور، هموفیلتر و دنده بر از دیگر ابزار های جراحی هستند که هر کدام وظیفه ای در عمل جراحی دارند. برای یک عمل جراحی بی نقص، باید تمامی ابزار های مورد نیاز و رایج در دسترس تیم جراحی قرار گیرد.

رسانه های همکار
استفاده از مطالب دیجی جراح پلاس برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام دیجی جراح پلاس و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به شرکت امین تجارت آریان (فروشگاه آنلاین دیجی‌جراح) تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.
×